Az a bringás, aki kerékpártúrázásra adja a fejét, többnyire a következő folyamaton megy keresztül: van egy kerékpárja, amin bizonyos gyakorisággal teker. Esetleg napi szinten azzal jár dolgozni. Ez rövid távot jelent - jellemzően 1-5 kilométert - lakott területen, vagy annak vonzáskörzetében.
Ehhez gyakorlatilag bármilyen közúti közlekedésre alkalmas kerékpárt használhatunk.
A bringatúrázás, mivel használati jellegében ettől jelentésen eltér, más követelményeket támaszt a választott kerékpárral szemben. A túrakerékpárnak hosszú távon, kiszámíthatatlan terepviszonyok között, nagy terhelés alatt is megbízhatóan teljesítenie kell.
Ha tehát megfordul a fejünkben, hogy hosszabb útra megyünk az eddig főként a városban használt bringánkkal, azonnal szembesülünk pár nehézséggel:
1. SZÁLLÍTÁS - TÁROLÁS
Hosszabb útra több mindent kell magunkkal vinni, ezeket pedig valahová el kell helyezni. Ennek apropóján sokan a hátizsák mellé teszik le a voksukat, ám ez közel sem ideális megoldás Az okokról bővebben ebben a posztunkban írtunk.
2. KÉNYELEM
Hosszabb úton a nyeregben töltött idő megnövekszik, ezért a kényelem kérdése fokozottan előtérbe kerül. Ez természetesen a csomagszállítás módjára is érvényes.
A folyamat tehát kezdődhet úgy, hogy egy kényelmetlen geometriájú mountain bike biciklivel kelünk túrára, a pótbelsőt, a gumileszedőt, a javítókészletet, a pumpát, és az elemózsiát egy hátizsákba rakjuk, s így visszük magunkkal, ez azonban hosszú távon mindenképpen nagyon kényelmetlen.
3. TEHERBÍRÁS
Akik hosszabb bringatúrára indulnak megszokott városi vagy városi használatra alkalmazott kerékpárjukkal, hamar szembesülnek azzal, hogy a vázuk egyszerűen nem bírja el a megnövekedett terhelést.
Túrázás közben hosszabb ideig tesszük ki az alkatrészeket fokozott terhelésnek, hiszen több időt, nagyobb súllyal, akár nehezebb terepviszonyok között töltünk a nyeregben.
A megbízhatóság pedig kiemelten fontos, hiszen túrázás során akár sok száz kilométerre lehetünk az otthonuktól, vagy több tíz kilométer távolságra lakott területről, így sok múlik azon, rá merjük-e bízni magunkat az alattunk lévő bringára.
Mindezen problémák mentén jól körbehatárolhatóvá válnak azok a jellemzők, melyek egy-egy bringát túrakerékpárrá tesznek.
A következőkben tehát ezeket járjuk körbe! :)