Bringázz velünk szabadon!

INFINITY BIKE TOURS

INFINITY BIKE TOURS

MENNYIBE KERÜL VALÓJÁBAN EGY ÚJ BICIKLI?

2017. szeptember 02. - vpyv

Bringavásárlás esetén sokan azért választják a használttal szemben az újat, mert azt gondolják, arra külön már nem kell költeni. Tudják, hogy műszakilag minden jó rajta, a bringa menetkész állapotban van, így csak ki kell tolni az üzletből, és már lehet is tekerni.

Joggal feltételezik, hogy az álombringa kiválasztásakor nyugodtan el lehet menni a vásárlásra szánt összegkeret maximumáig, hiszen új bicikli esetén nem kell járulékos költséggel számolni. A látszat azonban csal! Bizonyos dolgok beszerzésére ugyanis még akkor is szükség lehet, ha nem ez életünk első bringája, vagy épp most is van kerékpár a háztartásunkban, így bizonyos eszközök, bringás kiegészítők már fellelhetők az otthonunkban.

Tekintsük át, milyen plusz költségekkel érdemes kalkulálni új bringa vásárlásakor.

 

KERÉKPÁRZÁR

Olcsó bringa, drága lakat - tartja a mondás. Esetünkben pedig igaz, minél drágább és/vagy szebb kerékpárt választunk, annál biztonságosabb zár vásárlásával szükséges kalkulálni.

Egy megbízható kerékpárzárra még akkor is szükségünk lehet, ha nem akarjuk hosszú órákra magára hagyni a bringánkat. Gondoljuk végig, vajon kint hagynánk bármilyen - akár több százezer forintos - értéktárgyunkat az utcán megfelelő védelem nélkül? Akkor a kerékpárunk esetében vajon miért tennénk ezt?

A bringa árkategóriájától, és a várakozás helyétől és idejétől függően akár két zárra is szükségünk lehet.

A megfelelő zár kiválasztására érdemes rászánni az időt: utánaolvasni, más bringások véleményét kikérni, a kikötési lehetőségeket mérlegelni. Számos konstrukció létezik, így biztosan mindenki megtalálhatja a számára optimális megoldást.

A piacon elérhető megbízható kerékpárzárak ára kb. 10.000 - 40.000 Ft között mozog.

 

DEFEKTVÉDELEM

A városi használat épp annyi veszélyt rejt magában, mint az outdoor jellegű, s mivel a kerékpárját senki sem azért veszi, hogy később hazatolja, érdemes jó előre gondoskodni defektvédelemről.

A legjobb megoldás talán a defektvédelemmel ellátott külső gumi vásárlása, érthető azonban, hogy nem ezek cserélésével szeretnénk kezdeni, így új külsők esetén a belsőbe tölthető defektgátló folyadék is hathatós védelmet nyújthat a defekttel szemben. Presta szelepes belső esetén fontos, hogy a szeleptű kiszedhető legyen, máskülönben a defektgátlót nem lehet beletölteni. 

Defektvédelemmel ellátott külső gumik árai: 5.000 - 20.000 Ft

Defektgátló folyadék ára: kb. 2.000 - 6.000 Ft

Mint minden bajt, a defektet is érdemes megelőzni, ám így is adódhatnak olyan helyzetek, amikor már csak a defektjavítás a bringa hazatolásának alternatívája. Nem árt tehát, ha van nálunk defekt javító készlet, amit tudunk is használni.

Foltozó készlet ára: kb. 1.500 Ft. 

Kisebb lyukak esetén jó választás lehet a defektjavító hab használata, mely nem csak a lyukat tömi be, hanem egyúttal fel is fújja a gumit, így azt még a vázból sem kell eltávolítani (belső csere) ahhoz, hogy utunkat tovább folytathassuk.

Defektjavító hab ára: kb. 2.000 Ft

 

PUMPA

A legtöbb bringaboltban használhatjuk a műhelypumpákat, mellyel tetszőleges nyomás és szelep esetén is boldogulunk. Ezek többnyire díjmentesen igénybe vehetők. Hiba azonban csak ezekre támaszkodni, főként túrázás esetén.

Minél vékonyabb a kerék, annál nagyobb nyomásra lesz benne szükség a felütés elkerülése érdekében, mely nyomást a benzinkutak egyáltalán nem, míg a kézi pumpák csak nehezen képesek biztosítani. Fontos tehát, hogy túrázás előtt ellenőrizzük a keréknyomást, és szükség esetén pumpáljuk fel a kerekeket. Ehhez vásárolhatunk kézi vagy műhelypumpát. 

Kézi pumpa  a defektjavításhoz is kelhet, így érdemes legalább egy a belső gumink szelepével kompatibiliset vásárolnunk - esetleg venni hozzá egy szelepadaptert.

A legcélszerűbb egy fém műhelypumpa beszerzése otthoni használat céljából. Ebből olyat válasszunk, amely auto szeleppel (AV) és presta szeleppel (FV) is kompatibilis.

A műhelypumpa ára anyagtól függően: 3.000 - 8.000 Ft.

A kézi pumpa ára kb. 1.000 - 6.000 Ft között mozog.

 

PÓTBELSŐ

A defektjavítás alternatívája a belsőcsere. Gyors, egyszerű megoldás, mely megkíméli a bringatúrázót attól, hogy esetleg kedvezőtlen időjárási és/vagy terepviszonyok között a szükségesnél hosszabb időt töltsön a hibaelhárítással.

Pótbelsőből érdemes mindig kettőt magunknál tartani, melyből az egyik legyen mindig foltozatlan. Fontos tudnunk, hogy a belső gumik mérete szintén változó, ahogyan a szelepük is, így az, ami az egyik kerékpárunkba jó, a másikba talán nem, vagy ha mégis, esetleg a pumpánkkal nem kompatibilis. Érdemes tehát a két keréken hasonló szeleppel ellátott belsőt használni, így elég egyféle kézi pumpát magunkkal vinni a túrára.

A pótbelső ára kb. 1.000 Ft.

 

KERÉKŐR

A gyorszár alkalmazása valóban roppant praktikus defektjavítás esetén, senki sem szeretné ugyanakkor a bringáját kerék nélkül viszontlátni, miután rövid időre kikötve magára hagyta az utcán. Erre jelenthet megoldást a kerékőr, mely a gyorszár helyére kerülve ezt követően csak egy speciális kulcscsal teszi lehetővé a kerék eltávolítását.

Ára kb. 4.000 - 6.000 Ft.

 

NYEREG

A megfelelő vázgeometria és kormány kiválasztása után a legkardinálisabb kérdés maga a nyereg. Szerencsésnek mondhatja magát az, aki a kerékpárhoz kapott nyerget hosszú távon is komfortosnak érzi. Az egyéni anatómiai sajátosságok, és a bringázásra jellemző eltérő igények okán többnyire hamar kialakul a váltás iránti szükséglet.

Ma már több olyan bringabolt is létezik, ahol foglaló ellenében néhány napra elvihető egy-egy nyereg tesztelés céljából. Ezt a lehetőséget érdemes kihasználni, így megkíméljük önmagunkat és a pénztárcánkat a hiábavaló nyeregvásárlástól. 

Ami a formát, anyagot, és árat illeti, talán nyereg esetében a legnagyobb a szórás. Az árak márkától, anyagtól és a bringázás céljától függően 3.000 - 80.000 Ft között mozognak, ám elmondható, hogy bringatúrázó szemmel nézve 8.000 - 20.000 Ft között már lehet megfelelő nyerget találni. 

 

CSOMAGTARTÓ

Túrázás esetén elkerülhetetlen eleme a bringahasználatnak a megfelelő csomagtartó. Váztípustól függően választhatunk a vázra, valamint a nyeregcsőre rögzíthető csomagtartók közül, fontos azonban tudnunk, hogy utóbbiak nem terhelhetőek olyan mértékben, így aki hosszabb túrákat tervez több csomaggal, már a kerékpárvásárláskor is figyeljen arra, hogy a váza csomagtartó fogadására alkalmas legyen.

Típustól és anyagtól függően 5.000 - 20.000 Ft közötti áron elérhetőek. 

 

TÁSKA

A megfelelő táska kiválasztásának fontosságáról korábban már írtunk. Az, hogy milyet érdemes választani az esztétikai és gyakorlati szempontok mellett főként a pénztárcánktól függ. Összességében elmondható, hogy vízhatlan anyagú, a csomagtartóra akár egy mozdulattal rögzíthető és onnan levehető táskát érdemes választani.

Az árak márkától, és űrtartalomtól függően 3.000 - 50.000 Ft között mozognak.

 

LÁMPA

A legegyszerűbb választás a pár ezer forintos szilikonos villogó, ezzel azonban közvilágítás hiányában nem sokra megyünk. Ahhoz, hogy a sötétben is biztonsággal tekerhessünk, szükségünk lesz egy nagy teljesítményű első lámpára, mely kapcsán érdemes olyat választanunk, amit kempingezéskor fejlámpaként is használhatunk.

A lámpák kapcsán a nyereghez hasonló szórással találkozunk ár tekintetében. Az árak kb. 10.000 Ft-tól indulnak. 

 

A felsorolás tetszőlegesen folytatható az egyéni igényektől függően pedállal, telefonkonzollal, bringa computerrel, kerékpár szerszámokkal, stb. Mi csupán a legfontosabbakat vizsgáltuk méghozzá bringatúrázó szemmel.

Ennyiből is jól látszik azonban, akár az új kerékpár árának a felére is szükség lehet ahhoz, hogy a kerékpárunkat olyan állapotba hozzuk, hogy azon hosszú távon komfortos és biztonságos legyen a tekerés. Ennek tudatában érdemes tehát az árcédulákat nézni, amikor új kerékpárt vásárolunk. 

 triban.jpg

 

A bejegyzés trackback címe:

https://infinitybiketours.blog.hu/api/trackback/id/tr5312798902

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása