A rutinos túrabringázó minden helyzetre igyekszik felkészülni. Ezek nagy részére a tapasztalatai vezetik rá: nagyobb részben saját kárán tanulva meg, mi az, amit soha nem szabad megtenni, valamint, amit minden esetben észben kell tartani.
Hosszabb túrák esetén különösen jól jöhet ennek a két listának az átfutása, hiszen más tanulópénzéből mindig könnyebb gazdálkodni.
Lássuk akkor, a "mindig és soha" listákat!
MINDIG:
-
Mindig meg kell állni, ha úgy halljuk, hogy leesett valami, de visszafordulva nem látszik semmit. Nagy a valószínűsége, hogy jól hallottuk a furcsa hangot, csak nem látjuk az úton a tárgyat.
-
Mindig leesik, ami le tud esni, csak idő kérdése. Pici karabinerrel, vékony zsineggel érdemes minden ilyen dolgot biztosan a bringához rögzíteni.
-
Mindig letörik előbb utóbb az, ami nagyon rezeg a bringán (pl lámpa, GPS, telefon, kamera, sárhányó stb.) és nem teszteltük már előtte, ezért mindig menjünk el a túra előtt egy rövidebb fél-egy napos próbatúrára a teljes felszereléssel. Ilyenkor érdemes rázós, rossz utat is beiktatni.
-
Mindig kilazul valamelyik csavar (főként csomagtartó), ezeket esténként érdemes ellenőrizni, ha nem akarunk kellemetlen meglepetést másnap.
-
Mindig valami stabil dologhoz támasszuk a bringát, lehetőleg a táskákat, hogy ne dőljön el, máskülönben biztosan eltörik, vagy elgörbül valami.
SOHA:
-
Soha nem szabad fontos dolgot a gumipók alá, vagy a csomagok tetejére tenni, mert le fog esni, bedarálja a kerék, bekapják a küllők vagy jobb esetben csak simán elveszik.
-
Soha ne induljunk el hosszú túrára olyan bringával, amit nem teszteltünk hasonló súllyal, mert a küllőtörésnek is jelentős az esélye egy felpakolt kerékpárnál.
-
Soha ne használjuk a kitámasztót, mert a nehéz bringa biztosan el fog dőlni előbb utóbb. Kivétel talán, ha van első kitámasztónk is az első csomagtartóra szerelve. (lásd Tubus cég termékei)
Neked mi a véleményed a kérdésről?
Mi az, amit sosem mulasztanál el egy-egy túra kapcsán?