Kezdő bringatúrások számára kedvelt célpontot jelentenek nagyobb tavaink. Ezek többnyire megfelelően kiépített infrastruktúrával rendelkeznek, ezért kényelmessé, biztonságossá teszik a tekerést. Érthető, hogy sokan választják maguknak ezt hétvégi programként.
Számos előnye ellenére mi mégis azt mondjuk, idővel érdemes lehet továbblépni hazánk tavain mint úticélon, mivel azok sok szempontból épp azt az élményt nem adják meg, melyre bringatúrázóként a legtöbben vágyunk.
Lássuk az érveinket:
1. MONOTONITÁS
A tavak kerülgetése alapvetően monoton tevékenység. Különösebb kihívás sincs benne, hiszen a feladat pusztán annyi, hogy kövessük a partszakasszal párhuzamosan futó bringautat, vagy útvonalat. Első alkalommal talán még az újdonság erejével hathat, később azonban unalmassá válik.
2. VÍZPART HIÁNYA
Joggal hihetnénk, hogy a tavak megkerülésének egyik kuriózuma és egyben szépsége az, hogy a bringaút végig a part mentén vezet. Ez azonban közel sincs így. Bár pl. a Balaton északi részéről a tóra nyíló panoráma kárpótolhat ezért a veszteségért, a déli részen az üdülőövezet utcái között már arra sem fogunk emlékezni, hogy egyáltalán elutaztunk otthonról.
A Balaton körül futó bringaútvonal esetében néhány rövid szakaszt leszámítva, szinte alig látni a vízpartot.
3. KÖRPÁLYA
Egy-egy bringatúra során külön élményt jelenthet annak felismerése, ahogyan tekerés közben lassan változik a táj körülöttünk. Jelentős távolságot megtéve nap végére akár egy teljesen új környezetbe is kerülhetünk - változatos domborzati viszonyokkal, és éghajlati jellemzőkkel.
Tavak esetén ez az élmény elmarad, mivel a kört teljesítve többnyire oda érkezünk meg, ahonnan indultunk. Aki persze vonattal érkezik, dönthet másként is, de egy teljes kör végigtekerése esetében valószínűleg ugyanúgy jár el, mint az, aki autóval szállította a kerékpárt az adott tóhoz.
Hiányzik tehát annak az élménye, hogy két keréken eljuthatunk A-ból B-be, hiszen végül ugyanoda érkezünk vissza.
4. URBANIZÁLT TERMÉSZET
A tavaink körül futó bringaútvonalak esetében az infrastruktúrának megvan a maga előnye, annak számára azonban, aki bringatúrázóként a természetközeliséget, a nyugalmat, a felfedezés örömét keresi, mindez inkább hátránynak minősül.
5. TÖMEG
Szép időben szinte biztosra vehetjük, hogy a tavak körül futó bringautak tömve lesznek bringásokkal. Egymás kerülgetése, előzése pedig nem csupán a tekerés élvezeti értékéből von el igen sokat, de a közös interakció, és élménymegosztás lehetőségétől is megfoszt minket. Jobb, ha felkészülünk arra, hogy nem lesz lehetőségünk egymás mellett tekerve beszélgetni, cserébe tömött sorokban érkeznek majd a bringaúton mások, az előzgetők körülöttünk pedig potenciális veszélyforrást jelentenek.
Összességében tehát elmondhatjuk, amennyiben a cél az, hogy a barátainkkal közösen, a vízpartban gyönyörködve, egymás mellett tekerve beszélgessünk, és pihenjünk távol az embertömegtől, jobb ha tudjuk, hogy ezt szezonban szinte egyik hazai tavunk körül sem tudjuk megtenni a szűk, vízparttól távol futó, túlterhelt bringautakon.
Mindezek persze nem jelentik azt, hogy a tavak körül futó bringautaknak, és útvonalaknak nincs létjogosultságuk, mindössze arra szeretnénk rávilágítani, hogy vannak más lehetőségek is hazánkban a túrázásra.
Ahhoz, hogy bringatúrázóként mindenki megtalálja a számára ideális körülményeket, érdemes időről-időre szélesíteni a lehetőségek tárházát.
Merre veszed az irányt, ha barátokkal tekertek közösen?
Milyen útvonalat választotok ilyenkor, hogy nyugodtan elférjetek egymás mellett, és tudjatok beszélgetni?