A bringások többsége kezdetben hajlamos hátizsákkal közlekedni, ami bár praktikus megoldásnak tűnhet, túra esetén rendkívül kényelmetlenné teszi a tekerést. Hosszú távon a hátizsák húzza a vállat, melegíti a hátat, ráadásul a súlyeloszlás szempontjából sem minősül a legszerencsésebb választásnak.
Az erdei utakon történő száguldozáskor teljesen érthető, ha a folyadékpótlást pl. hátizsákban visszük magunkkal, mivel ilyenkor a magasabban lévő súlypont jobban kezelhetővé teszi a kerékpárt. Minden más esetben azonban a hátizsáknak szemben a bringára csatolható táskákkal, csak hátrányai vannak.
Bringatúrára érdemesebb inkább csomagtartóra, vagy vázra erősíthető, erre a célra készült táskát választani. Kényelmesebb, stabilabb megoldást jelent változatos űrtartalommal, ami megfelelő elosztás esetén meglepően nagy befogadóképességről tehet tanúbizonyságot.
Váztípustól, ízléstől és persze pénztárcától függően számos gyártó modelljei közül választhatunk, melyek stílusossá és kényelmessé teszik az utazásunkat. A gumipókkal való rögzítés azért nem javasolt, mert a rázkódástól jó eséllyel ki fog esni az, amit ilyen módon szerettünk volna a csomagtartón szállítani.
Lássuk akkor, hogy mire érdemes figyelni a bringás táskák közül való választás során:
1. Rögzítés
Minél gyorsabban és egyszerűbben csatolható fel, illetve le egy-egy táska, többnyire annál többe kerül, mely összeg hamar megtérül, ha rendszeresen és több csomaggal túrázunk. A vonatra való fel-, és leszállásnál pl. nagyon is számít, hogy mennyi időt és energiát emészt fel a csomagok leválasztása a vázról. A kormánytáskában lévő értékeink pedig mindig szem előtt lehetnek, miközben egy-egy megálló esetén könnyedén leválaszthatjuk azt a bringáról és magunkkal vihetjük, amíg eszünk vagy iszunk valamit pl. egy vendéglőben.
2. Vízhatlanság
A professzionális csomagok anyaga vízhatlan, szájuk pedig az anyag feltekerése által válik az esőcseppek elől teljesen zárttá. Az egyszerűbb modellek egy rájuk húzható vízhatlan borítással óvhatók az esőtől, ami azonban csalóka, hiszen az aljukban sajnos megáll a víz, amit a táska anyaga lassan felszív és bevezet a ruháink közé. Zápor esetén segítséget jelenthet, tartós és kiadós eső esetén azonban csak bosszúságot.
A víz persze nem a nyári melegben okoz gondot, amikor az elázott ruháinkat ki tudjuk teríteni. Németországban, Ausztriában, vagy az Alpokban túrázva azonban kiemelten fontos, hogy a ruháink egy hidegebb, esős napon is szárazak maradjanak.
3. Láthatóság
A láthatóság biztosítása az egyik legfontosabb szempont bringázás során - főként közúton. Fontos tehát, hogy a megfelelő lámpák mellett táskából is lehetőség szerint olyat válasszunk, melyen fényvisszaverő felület, minta, logó található. Aki biztosra akar menni, akár a csomagtartóra is elhelyezhet külön fényvisszaverő csíkokat, prizmákat.
Kiemelten fontos, hogy mielőtt élesben is bevetnénk a felpakolt kerékpárt, előtte teszteljük a konstrukciót egy rövidebb - akár ház körüli - próbaúton. Ha a rázkódás, irányváltás, fékezés próbálgatását követően is azt tapasztaljuk, hogy a csomagjaink ott vannak, ahová rögzítettük őket, akkor nyugodtak lehetünk.
Te milyen szempontokat tartasz fontosnak?
Milyen táskát használsz, vagy választanál magadnak?